Achievements
Total Achievements : 103
Pages


Event: Calligraphy Competition
Event Venue : Little Flower Convent School, Sangrur
Event Date : 21st Aug, 2019
Description :

Calligraphy Competition of English, Hindi and Punjabi was held in Little Flower Convent School, Sangrur on 10 May, 2019 and the winners for different subjects are:

English: Tanvi, Rahini, Prisha, Sanchit Garg, Bhavisha Goyal, Tisya, Diti, Harleen Mrahar, Pragati Gupta, Avleen Kaur, Divyanshi, Vamika, Harsirat Singh, Kashvi, Vidhi Jindal

Hindi: Tanvi, Sargunreet Kaur, Daksh Garg, Tejasvi, Bhavisha Goyal, Lakshita Garg, Diti, Navreet Kaur, Gurman Kaur Mann, Hunar Dua, Pavani, Nitika Singla, Dhanjot, Allene, Gurleen Kaur Virk

Punjabi: Guneet, Sargunreet Kaur, Yashika, Gurleen, Tisya, Tejasvi, Diti, Jannat, Simar Gandhi, Sanvi, Nitika, Harnoor Kaur, Mannat, Tushmeet Kaur Garcha, Gurleen Kaur Virk

 

Event: DISTRICT SHOOTING CHAMPIONSHIP
Event Venue : BAGGA COMPLEX, SANGRUR
Event Date : 30th Jul, 2019
Description :

Janice of Class IX-D won 2 Gold and 1 Bronze medal in 12th District Shooting Championship 2019 held at Bagga Complex, Sangrur on 1st July 2019 in 10M Air Rifle.

Event: Calligraphy Competition
Event Venue : Little Flower Convent School, Sangrur
Event Date : 29th Jul, 2019
Description :

Calligraphy Competition of English, Hindi and Punjabi was held in Little Flower Convent School, Sangrur on 10 May, 2019 and the winners are: Piyush, Bhumika, Anvi Goyal, Prabhnoor Kaur, Anmoldeep Kaur, Harshal, Pratishtha, Simran Kaur, Harleen Kaur, Harman, Harshbir Sadeora, Yashvi, Eknoor Kaur, Samreen Kaur, Prachi Garg, Drishti, Pritika, Kashish, Sajal Gupta, Kinjal, Khushboo, Lakhvir Kaur, Shruti, Gurkashish, Meenakshi, Udhay, Madhav, Kavyanjali, Prachi, Aarzoo, Aakriti, Somayata, Tejas Aneja

 

Event: Drawing Competition
Event Venue : Little Flower Convent School, Sangrur
Event Date : 20th May, 2019
Description :

Drawing Competition was held in Little Flower Convent School, Sangrur and the winners are: Girik, Kanvi, Archita, Aanchal, Naitik, Arsheeya, Arpit, Panashiya, Peardeep Singh, Hiten Mittal, Akshit Bansal, Pavneet, Vaishnavi, Navroop Singh Virk and Bhavisha.

Event: Drawing Competition
Event Venue : Little Flower Convent School, Sangrur
Event Date : 20th May, 2019
Description :

Drawing Competition was held in Little Flower Convent School, Sangrur on 16 April, 2019 and the winners are: Dhruv, Manveer, Simarjot, Komal Lomish, Lucky, Komal, Kavya, Prabhnoor, Yaksh, Jaskirat, Madhav, Udhay, Raghav, Somayata, Vrinda, Prachi, Pritika, Divjot, Muskan, Jaiffy and Tajas.

Event: English Olympiad
Event Venue : Little Flower Convent School, Sangrur
Event Date : 6th May, 2019
Description :

English Olympiad held in Little Flower Convent School, Sangrur in the month of August, 2018. Japleen Kaur of 4th Class won Gold Medal, Agamya Kundra of 3rd Class also won Gold Medal and Aarav Gupta of Class 3rd got All India 5th Rank.

Event: English Olympiad
Event Venue : Little Flower Convent School, Sangrur
Event Date : 6th May, 2019
Description :

English Olympiad held in Little Flower Convent School, Sangrur in the month of September, 2018 and Aarav Gupta of Class 3rd got All India Fifth Rank.

Event: Birthday Celebration with plantation
Event Venue : Little Flower Convent School, Sangrur
Event Date : 2nd May, 2019
Description :

School has taken a giant leap to sustain life on earth by the efforts of Eco-Club. Students bring sapling to celebrate their Birthdays and they are planted in and around school.

Birthday Students are: Gurmeen Singh(10-D), Moksh Mittal(9-D), Simarjeet Kaur(9-A) and Aaradhya Singh(7-A).

Event: Open Singing Competition
Event Venue : Sunam
Event Date : 30th Apr, 2019
Description :

Shehraj Singh of Class 6-D participated in Open Singing Competition held in Sunam on April 30, 2019 and won the First Prize.

Event: Heritage National Chess Championship
Event Venue : Red Apple, Sangrur
Event Date : 16th Apr, 2019
Description :

Khushal Gupta of Class 7-A(Silver Medal) and Armaan Goyal of Class 7-C(Silver Medal) and 3rd prize State level in Heritage National Chess Championship. It was held on 11 April to 14 April. Prizes were distributed on 16 April, 2019.

Event: CBSE National Aerobics Championship 2018
Event Venue : Gurugram, Noida
Event Date : 21st Nov, 2018
Description :

CBSE National Aerobics Championship 2018 held on 21st Nov, 2018 at Gurugram, Noida

UNDER-11 TEAM

Participants: Aaliya, Agamya Kundra, Vidhi Jindal, Khushali Jain, Samia Gupta, Ahana Jindal, Tanishka Singh

Event: CBSE National Aerobics Championship 2018
Event Venue : Gurugram, Noida
Event Date : 21st Nov, 2018
Description :

CBSE National Aerobics Championship 2018 held on 21st Nov, 2018 at Gurugram, Noida

UNDER-14 WON SILVER MEDAL

WINNERS: SARYA GUPTA, MINAL GUPTA, DISHA BANSAL, JANICE, RAVIA

Pages
Total Achievements : 103